|
|
Fenyves cinegék
|
Szerző: Hangyasuli: Itt a tél
Helyszín: Csíkmenaság
Készítés időpontja: 2016.02.13
Feltöltés időpontja: 2016.02.13 15:55:55
|
( 11 )
|
|
( 276 )
|
|
|
|
Csapat neve: Fenyves cinegék
Versenyzők: Tankó Boglárka
Település: Csíkmenaság
Iskola: Gál Sándor Általános Iskola
Napló:
- A madáretetőket 2016.jan.15-én sikerült el készíteni egy kis segítséggel . Az első két fénykép a madáretető készítéséről.
- Az etető megmaradt padlódeszka végekből , az állványok melyekre a tetőt helyeztük a karácsonyfánk törzséből készült.
- Első alkalommal a teraszon helyeztük el az etetőt , valószínű azért nem látogatták a madarak, mert túl közel volt a házhoz.
- Január végén az etető más helyre került,kiraktuk a fára , amely a legmegfelelőbb helynek tűnt a megfigyeléshez.Megtöltöttük gabonával,és egy darab faggyút is sikerült egy darab madzaggal hozzákötni.
- Egy hét várakozás után megjelentek az első madarak, a széncinegék. Január negyedikén elkészültek az első képek a vendégekről.
- A madarak általában délelőtt látogatták az etetőt.
- Végre eljött a vakáció, amikor volt idő alaposabban megfigyelni őket, és fényképezni. A két öcsém is nagyon élvezte, mindenki leste a madarakat ,hogy hátha sikerül lefotózni őket.
- Ezen a héten naponta sikerült több madarat is lefényképezni.
- Egy madárról több fotó is készült, nagyon hosszan elidőztet az etetőben, a faggyún és környékén.
- Mostanig csak széncinegék látogatták az etetőnket. Volt amikor több madár is volt az etető környékén, a fán várakoztak egymásra, amíg az egyik evett addig a többi megvárta.


- Az előző beszámolót , csapat társam készítette.Eközben én is írogattam a saját naplómat.
- Az én madár etetőm először az udvarunkon lévő kútra került ,amit látogattak is páran :verebek és szén cinegék.
- Gondolom,ízlett nekik a beletett táplálék:tökmag ,dió ,napraforgó mag ,alma,gabona és disznó háj.
- Január végén, az etetőt áthelyeztük egy szilvafára, a gyakoribb látogatás reményében.Sikerült is sok madarat lencse végre kapni.
- Megfigyeltem, többször is ,hogy egyszerre két kis cinege röpült az etetőbe.
- Február 10 -én ,Hamvazó szerdán d.e. a szomszédunk csűre tetején 19 varjút számoltam meg. Nagyon szép látvány volt az egész csűr tetejét beborították.
- Február 12-én néhány házi veréb is ellátogatott és jóízűen kóstolgatták a kitett magvakat.Az volt az élményem , hogy a madarak párjával úgy csicseregtek a fán, mint két barátnő egymással.

Február végére felmelegedett az időjárás,de reggelenként több madár is meglátogatta az etetőt.Íme a csapat második madáretetője.
- Az etető kosztja bővült ,homoktövissel ,árpával, almával és hántott, nyers napraforgó mag is került bele.
- Ismét meglátogattak , barátaink a széncinegék , sajnos, mivel az idő is felmelegedett, már egyre kevesebben. Viszont nagy örömünkre február 12-én, megjelent egy csoport veréb (13 tagú) , akiket lencsevégre is kaptam .A verebek 2 órán keresztül veszekedtek a szilvafánkon.a húgommal kint sétáltunk az udvaron , és a fától kb1-2 méterre lehettem ,de akkor sem repültek el, így egész közelről megfigyelhettem őket.
- Ugyanezen a napon ellátogatott az etetőhöz egy szarka, akit azért nem tudtam lefotózni , mert épp akkor elkezdett vacakolni a fényképezőgép.
- Most inkább a faggyús etető vonzotta a madarakat amit egy időben szereltünk fel a fából készülttel ebben csak faggyú található, amint a képen is látszik .
- Az előző években is volt kitéve madáretető, így nem ez az első év, bár akkor nem fényképezgettük, csak csodáltuk a madarakat az ablak sarkából. Akkor a hideg becsalogatta a lógó faggyúra még a jóval nagyobb mátyás madarat is itteni nevén a szajkót, és még egy különleges madarat a mátyás madár méretéhez hasonlót a feje tetején élénk piros bóbitával ezt a madarat nem tudtuk azonosítani, nem fakopáncs fajta. 2008-2009 telén még volt egy különös igen ritka éjjeli téli vendég ami az ablakon landolt nagy durranással az éjszaka kellős közepén valószínű a villanydrótokba gabalyodhatott vagy a villanyoszlop fénye vakíthatta meg a hóbaglyot, gondoltuk valaki az ablakot megdobta egy nagy hógolyóval, a "hókupac" ott is volt az ablak párkányán csakhogy mozogni kezdett a feje volt amit körbe forgatott, majd elrepült.
- Köszönöm, hogy részt vehettünk a versenyen.
|
|
|

Hangyasuli: Itt a tél
Sziasztok.
Először is köszönjük, hogy jelentkeztek a versenyre. Az első forduló eredményei, illetve egy kis összefoglaló itt elolvasható: http://zoldszekely.ro/hu/ud/423/lezarult-a-hangyasuli-itt-a-tel-elnevezesu-vetelkedo-elso-forduloja
A második fordulóval kapcsolatosan szeretnénk megosztani néhány fontos információt, hogy továbbra is átlátható legyen a pontozás:
Egyéb:
-
Kaptunk képeket nyomtatott formában is, de mivel azokat rossz minőségben tudnánk digitalizálni, megkérjük azokat akik így küldték, hogy küldjék el emailon is.
-
Az egyesület folyamatosan fog képeket közzétenni a csíkszeredai központi parkban kihelyezett madáretetővel kapcsolatosan, ötleteket, információkat osztva meg, ugyanakkor bemutatjuk az itt előforduló madárfajokat is.
-
A feltett fényképek megtekinthetőek a fotoblogon: a felső menüben ki kell választani a Pályázatok-at, azon belül az Hangyasuli: Itt a tél kategóriát.
-
Itt megtekinthető egy összeállítás a téli madáretetésről: http://zoldszekely.ro/hu/htd/1/ érdemes elolvasni, hasznos információkat kaphattok arra, hogy hogyan kell kinézzen egy etető, milyen fajok milyen táplálékot kedvelnek.
-
Mivel folyamatosan lehet még jelentkezni a versenyre (mínusz pont levonásával) még nem osztjuk meg az első forduló eredményeit, de mivel a tanulás, a megismerés a lényeg a verseny végéig az is megosztásra kerül.
-
Ha bármilyen kérdés van a 0742-125368-as telefonon, vagy az info@zoldszekely.ro email címen lehet feltenni.
vízirigó,
Cinclus cinclus,
,
Kenderike,
Carduelis cannabina,
Carduelis spinus,
Csíz,
karvaly,
Accipiter nisus,
madarak,
verébalakúak,
légykapófélék,
csuk,
Rozsdás csuk,
vöcsökalakúak,
vöcsökfélék,
vöcsök,
Búbos vöcsök,
gébicsfélék,
gébics,
Tövisszúró gébics,
vágómadárfélék,
rétihéja,
Fakó rétihéja,
verébalkatúak,
pintyfélék,
Tengelic,
cinegefélék,
cinege,
Kormosfejű cinege,
szalakótaalkatúak,
gyurgyalagfélék,
Gyurgyalag,
sólyomfélék,
sólyom,
Kabasólyom,
csíz,
gémfélék,
Bakcsó,
jégmadárfélék
|
|